نکاتی در مورد حمام کردن کودک

حمام کردن کودک، در حفظ سلامتی و رشد او تأثیر بسزایی دارد. کودک پس از هر بار استحمام، نشاط و آرامش خود را به دست می آورد، به خوبی شیر می خورد و به راحتی به خواب می رود
اولین و مهم ترین قانون این است: هرگز کودک نوپایتان را، حتی برای یک دقیقه، به حال خود تنها نگذارید. کودکان می‌توانند در آب کمتر از ۲ سانتیمتر غرق شوند. تمام وسایلی را که برای حمام مورد نیاز است (صابون، حوله و غیره) از قبل آماده کنید. اگر زنگ در یا تلفن به صدا در آمد و احساس کردید باید به آن پاسخ دهید، کودکتان را در حوله ای پیچیده و او را با خود ببرید.

• کودک نوپای خود را در داخل وان یا تشتی که هنوز به داخل آن آب می ریزد، قرار ندهید (دمای آب ممکن است تغییر کند یا آب خیلی عمیق شود).

• وان حمام را ایمن کنید: وان های حمام بسیار لیز هستند، بنابراین وان خود را برای ایمنی بیشتر به کف پوش حمام (rubber bath mat) مجهز کنید.

استفاده از پوششی نرم برای شیر آب میتواند کودکتان را از ضربات دردناک محافظت کند. هنچنین، مطمئن شوید که درهایی که از شیشه های متحرک کشویی ساخته شده اند، دارای شیشه های بی خطر باشند.

• آب حمام را به اندازه مناسب گرم کنید . نوزاد یا کودکتان نسبت به شمامعمولا آب خنک تری را ترجیح می دهند. دمای آب لازم است برای پوست مچ دست شما گرم باشد، اما اصلاً داغ نباشد؛ حدود ۳۲ درجه سانتی‌گراد یا چند درجه گرم‌تر مناسب است.

• وان را زیاد از آب پر نکنید؛ هیچ وقت برای کودکان نوپا و کودکان بزرگ تر نباید سطح آب بالاتر از کمرشان برود.

• برای کودکانی که می توانند بنشینند، استفاده از درپوشِ راه آب در کف حمام یا وان ممکن است کار شما را راحت تر کند اما این کار نباید به شما احساس امنیت کاذب بدهد چرا که هیچ چیزی نمی تواند جایگزین مواظبت لحظه به لحظه شما از کودکتان شود.

• به کودکتان یاد دهید که در وان بنشیند نه اینکه بایستد.
• صابون، شامپو و حمام کف می تواند پوست کودکتان را خشک کند و حتی موجب شود که جوش بزند بنابراین هر چه کمتر از آنها استفاده کنید. این مواد همچنین ممکن است موجب سوزش در مجاری ادراری شوند که به نوبه خود ممکن است خطر عفونت در مجاری ادراری را افزایش دهد. به منظور اجتناب از ماندن فرزندتان به مدت طولانی در آب پر از کف صابون که برایش سوزناک است، زمان بازی را در اول حمام قرار دهید و صابون و شامپو را برای آخر کار بگذارید.

• به فرزندتان اجازه ندهید به شیر آب دست بزند. حتی اگر در این سن نتواند شیر آب را باز و بسته کند، ممکن است بالاخره به انجام این کار موفق شود و صدماتی جدی به خود واردکند (بهتر است کودکتان را طوری در وان قرار دهید که پشتش به شیر آب باشد.

کلیدواژه : حمام کردن کودک
مدیر فروشگاه اینترنتی
ارسال دیدگاه