پوشاندن کلاه به نوزاد، تا چه زمانی لازم است؟

بسیاری از مادران در پوشاندن سر نوزاد با کلاه اصرار عجیبی دارند و کلاه‌ نوزاد را در تمام فصول و حتی در هوای گرم تابستان نیز از سرش درنمی‌آورند. این کلا‌ه‌ها درست چند ثانیه بعد از تولد در بیمارستان روی سر نوزاد قرار داده می‌شود و بعد از آن سخت بتوان کلاه از سر این کوچولوهای شیرین درآورد زیرا مادران اینطور شنیده‌‍‌اند که آنها حتی در خانه هم به کلاه نیاز دارند تا از گرما از سرشان خارج نشود. اما آیا نوزاد همیشه نیاز به کلاه دارد؟ پوشاندن کلاه به نوزاد تا چه زمانی لازم است؟

آیا نوزاد تمام مدت باید کلاه به سر داشته باشد؟
انسان‌ها به طور کلی قادر به حفظ درجه حرارت ثابت بدن بدون در نظر گرفتن محیط هستند اما برای نوزاد شما این توانایی کاملا توسعه نیافته است. او نمی‌تواند عرق کند و همین‌ها دلایلی برای پوشاندن کلاه برای نوزاد است. در این حالت آنها انتقال گرمای بیشتری را تجربه می‌کنند و پوشاندن کلاه به شیرخوار مانع از خنک شدن بیش از حد کوچولو می‌شوند. به عنوان یک قاعده کلی برای اینکه بدانید نوزاد شما به کلاه نیاز دارد یا خیر باید آب و هوا را بررسی کنید. همچنین هنگامی که بیرون هستید باید ببینید احساس سرما می‌کنید یا خیر. اگر شما سردتان باشد نوزاد هم احساس سرما خواهد کرد. می‌توانید برای اطمینان دست و پایش را لمس کنید تا متوجه میزان سردی بدنش بشوید.

علائم نیاز به کلاه در نوزاد
به جز لمس بدن نوزاد، احساس سرما را می‌توان از علائم دیگری مانند تغذیه ضعیف، گریه ضعیف و ضربان قلب پایین متوجه شد. توجه داشته باشید که نوزاد در صورتی که سردش باشد ساکت و آرام می‌شود. با همه این احوال شما هنوز هم باید احتیاط کنید و نوزاد خود را بیش از حد گرم نکنید. این شرایط ممکن است در هر زمان اتفاق بیفتد بنابراین باید به برخی از علائم توجه داشته باشید.
یکی از این علائم احساس تب و همچنین عرق نکردن نوزاد است. اگر به نظر می‌رسد سردرگم و گیج است، استفراغ می‌کند و ضربان قلب سریع دارد، می‌توانید به این نتیجه برسید که گرمای بدن او بیش از حد شده است.
زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید، یک کلاه روی سر او قرار داده می‌شود تا گرم بماند. اما به محض ورود به خانه، می‌توانید کلاه را از سر او بردارید مگر اینکه خانه سرد باشد یا در فصل سرما باشید.

پوشاندن کلاه به نوزاد در خانه لازم است؟
اگر کودک شما گرم است و بدنش سرد نیست بهتر است از گذاشتن کلاه روی سرش جلوگیری کنید. در خانه‌هایی که دمای ایده‌آل برای کودک ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است واقعا لازم به گذاشتن کلاه به سر نوزاد نیست. پوشاندن کلاه به نوزاد خارج از خانه لازم است؟
مادران معمولا در مورد پوشاندن کلاه به نوزاد به چند عامل متعدد هستند. برخی ملاحظات از جمله از دست دادن گرما از طریق سر یا محافظت در برابر اشعه خورشید می‌تواند تاثیر داشته باشد. اما اگر دمای هوا کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد باشد باید حتما به نوزاد کلاه پوشاند.

chelino@1254
ارسال دیدگاه