تاثیر اسباب بازی فکری روی کودکان

تاثیر اسباب بازی فکری روی کودکان

هر اسباب بازی فکری با هدف خاصی تولید شده و روی ایجاد چالش در کودکان تمرکز دارد. بازی‌های فکری و مهیج باعث می‌شوند تا کودک را درگیر خود کنند. فرزند دلبند شما هنگام استفاده از اسباب بازی فکری مدام با آن درگیر شده و در فکر و تخیل خواهد بود که هر بخش از بازی چیست؟ چرا اصلا شکل اسباب بازی این گونه است؟ و صدها سوال دیگر که وی را به چالش کشیده و باعث تجزیه و تحلیل کردن خواهد شد. بیایید از یک مثال شروع کنیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد.

 

https://pishahangifars.org/wp-content/uploads/2020/01/1-60.jpg

به عنوان نمونه در بازی های ساختنی و چیدنی قطعات بازی شامل اشکال هندسی مختلفی مانند دایره، مثلث، بیضی، تخت و… هستند. قطعات بازی در رنگ‌های مختلف بوده و با ساختار شبکه‌ای که در خود دارند باعث می‌شود تا فعالیت‌های زیر در کودک تقویت شده و از طریق بازی یادگیری وی افزایش یابد.

آشنایی و شناخت با انواع اشکال هندسی
آشنایی با رنگ‌ها
آشنایی با نحوه اتصال قطعات
تقویت هوش بصری کودک
تقویت مهارت و خلاقیت فنی
درک لوازم پیرامون و تلاش برای ساختن آنها به وسیله اسباب بازی

برخی دیگر از مدل‌های مختلف بازی‌های آموزشی کودک مانند بازی پازل در کنار همین ساختارها این هدف را دنبال می‌کنند تا حس تجزیه و تحلیل کردن را در کودک تقویت کنند. ساختار پازل بر اساس چند شکل هندسی خاص است، قواعد بازی به این شکل است که پیش از هر چیزی باید از حاشیه‌ها برای تکمیل بازی شروع کرد تا در نهایت در مرکزیت پازل بازی را به اتمام رساند.

هزاران نوع اسباب بازی فکری توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شود که می‌توانید با مطالعه کاتالوگ محصولات به ویژگی‌ها و تاثیراتی که بازی روی ذهن کودک خواهد گذاشت پی ببرید. بازی‌ها فکری و آموزشی کودک به صورت کلی تاثیرات زیر را روی کودک خواهند داشت.

تقویت مهارت صحبت کردن با دیگران به واسطه شرح اتفاقات بازی
افزایش قدرت کنکاش کردن و جستجو برای حل مسائل
پرورش ذهن آموزشی کودک و تاثیر روی یادگیری سریع
درک سریع مطلب و عدم نیاز به توضیحات اضافه برای مسائل گوناگون
افزایش قدرت تخیل و ایجاد خلاقیت
افزایش یادگیری در زمینه‌های مختلف فنی
و…

شما به عنوان والدین کودک باید کاری کنید که کودک چالش‌های پیش رو در بازی را مورد بررسی قرار دهد. اینکه به کودک کمک کنید و به وی بگویید که بازی را باید به این شکل انجام دهد کاملا اشتباه بوده و تاثیر برعکسی روی کودک خواهد گذاشت که هیچ؛ بلکه باعث می‌شود که کودک شما تنبل شده و برای انجام هر کاری از دیگران کمک بگیرد.
انواع بازی های فکری کودکان

شما به عنوان والدین کودک آیا با انواع بازی های فکری و آموزشی کودکان آشنا هستید؟ هیچ می‌دانید که هنگام خرید اسباب بازی فکری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک باید دو مورد را به دقت بررسی کنید. اولی سن کودک و دومی سن هوشی کودک شماست. کودک در هر سنی که قرار دارد باید با اسباب بازی مناسب سن خود بازی کند. علاوه بر این باید سن هوشی استانداردی که برای بیشتر کودکان در حالت استاندارد بررسی شده را به دست آورید و سپس اسباب بازی مناسب انتخاب کنید. در هر سن جسمی و سن هوشی که باشند، بهتر است از تمامی انواع بازی‌های آموزشی و فکری برای کودک استفاده کنید.

اسباب بازی دو بعدی و سه بعدی که باعث تقویت درک کودک شده و بهتر می‌تواند به تجسم و خلاقیت بپردازد. بازی‌هایی مثل پازل یا توپ رنگین کمان نمونه‌ای از این‌ها هستند.
بازی های کارتی که نیازمند تحلیل و دقت هستند. کودک با این نوع اسباب بازی درک بهتری خواهد داشت و در برابر چالش‌ها منطقی برخورد می‌کند.
بازی های رومیزی کودکان که بیشتر به صورت بازی های دسته جمعی هستند به کودک کمک می‌کنند تا حس همکاری و کار تیمی در او تقویت شود.
بازی‌های سرعتی نظیر مکعب روبیک نیز به نوعی چند بخش از تقویت حافظه، تقویت سرعت و قدرت انتخاب در کودک را افزایش خواهند داد.

 

مدیر فروشگاه اینترنتی
ارسال دیدگاه