نحوه بغل کردن نوزاد

بغل کردن نوزادی که تازه متولد شده کار ساده ای به نظر می رسد، اما همین کار به نظر ساده برای مادر و پدرهایی که برای اولین بار این حس را تجربه می کنند ، خیلی هم راحت و آسان نیست. اما بهترین راه برای بغل کردن نوزاد تازه متولد شده چیست؟

۱- لطفا قبل از بغل کردن کودک آرام باشید. نوزادان اغلب می توانند آرامش شما را حس کنند به همین دلیل اعتماد به نفس خیلی مهم است. بغل کردن نوزاد برای اولین بار شاید برای بعضی افراد وحشتناک باشد، اما باید به خاطر داشته باشید که می‌توانید این کار را انجام بدهید و شادی بغل کردن نوزاد از همه اضطراب ها فراتر می رود! با اینکه همیشه باید نکات ایمنی را رعایت کنید اما نوزادان به اندازه ای که ما فکر می کنیم شکننده نیستند.

۲- سر نوزاد تازه متولد شده سنگین ترین قسمت بدن اوست، به همین دلیل سر و گردن کودک به مراقبت بیشتری در بغل کردن نیاز دارد. یک دست را زیر سر نوزاد ببرید و با یک دست دیگر باسن او را بگیرید و همزمان او را بلند کنید. سر را به آرامی با یک دست نگه دارید.

۳- تماس سینه به سینه بهترین نوع به آغوش گرفتن نوزادان است. کودک را نزدیک قفسه سینه خود نگه دارید تا سرش به راحتی روی سینه شما قرار بگیرد. نوزادان با شنیدن ضربان قلب مادر به طور غریزی احساس راحتی می کنند. دست و بازوی شما باید بیشتر وزن بدن کودک را پشتیبانی کند، در این حالت دست چپ شما سر و گردن را حمایت می‌کند و دست راست زیر باسن و پاهای نوزاد است. فقط حواستان به موقعیت سر نوزاد باشد که مشکلی در نفس کشیدن پیدا نکند.

۴- در این نوع آغوش گرفتن می‌توانید از پیوند با کودکتان لذت ببرید. نوزاد را روی شانه چپتان بگذارید و با دست راست کمرش را نگه دارید. دست چپتان هم که زیر باسن اوست. این نوع آغوش بهترین فرصت برای لالایی خواندن و صحبت کردن با نوزاد است. البته هر از گاهی باید دست را عوض کنید. زمانی که می خواهید این کار را انجام دهید ، حواستان به موقعیت سر نوزاد باشد و همیشه یک دست را زیر سر نوزاد نگه دارید. این آغوش بهترین راه برای آرام کردن نوزادی است که از دل درد به خود می پیچد و نا آرامی می‌کند.

۵- متداول ترین روش برای نگه داشتن کودک و بهترین راه برای تماس چشمی با نوزاد همین بغل کردن گهواره ای است. آغوش گهواره ای طبیعی ترین و آسان ترین راه برای نگهداری نوزاد است. ساده ترین حالت نگه داشتن کودک به این روش است. یک دست را زیر گردن و سر او ببرید و با دست دیگر باسنش را بگیرد و بلند کنید. در این حالت سرش روی بازو و پاهایش روی ساعد دست دیگر جای می گیرد. نوزاد را به بدن خود نزدیک کنید و اگر دوست دارید به آرامی او را به عقب و جلو تکان بدهید.

۶- آغوش گرفتن صورت به صورت. این روش بهترین راه برای یک تعامل عالی با نوزاد شما است. یک دست را پشت سر و گردن نوزاد قرار دهید. با دست دیگر درست زیر همان دست باسن نوزاد را نگه دارید. کودک را جلوی خود ، درست زیر سینه نگه دارید.

۷- بعضی از نوزادان بی قراری می کنند این نوع آغوش بهترین راه برای آرام کردن نوزادان بی قرار و نا آرام است. سر و سینه کودک را روی ساعد خود بکشید. مطمئن شوید که سر کودک به بیرون خم شده و به راحتی می تواند نفس بکشد. کمر نوزاد را با دست دیگر خود ماساژ بدهید.

۸- آغوش مخصوص شیردادن. یک دست را زیر سر و گردن نوزاد قرار دهید و پشت کودک را روی قسمت داخلی همان ساعد دستی که برای نگه داشتن سر استفاده می کنید ، بگذارد. نوزاد را به بدنتان نزدیک کنید، طوری که پاهایش به پهلوی شما برخورد داشته باشد.

۹- نوزادان بعد از سه چهار ماهگی عاشق این نوع آغوش هستند. او دوست دارد ببیند در جهان اطرافش چه اتفاق‌هایی میفتد. با دست راست باسن کودک را بگیرید و با دست چپ او را به سینه خودتان بچسبانید طوری که پشت سرش به راحتی روی سینه قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که سر کودک توسط سینه شما پشتیبانی می‌شود. اگر اگر در حالت نشسته هستید می‌توانید کودک را در دامان خود قرار دهید.

۱۰- این نوع آغوش گرفتن برای زمانی است که کودک می‌تواند سرش را روی گردنش نگه دارد. یعنی نوزاد ۴ تا ۶ ماهه است. دراین حالت سینه نوزاد رو به شماست و کمرش روی بازو قرار می گیرد. با همان دستی که کمر به آن تکیه کرده زیر باسن او را نگه دارید، می‌توانید از دست آزاد خود برای پشتیبانی اضافی در زیر پاهای کودک، پشت، پایین یا هر جای دیگر کودک استفاده کنید چون ممکن است کودک به حمایت بیشتری نیاز داشته باشد.

 

مدیر فروشگاه اینترنتی
ارسال دیدگاه