وزن گیری نوزاد در ۶ ماهه اول تولد چگونه است؟

وزن گیری نوزاد در ۶ ماهه اول تولد چگونه است؟

کمک پیوسته به نوزاد برای وزن گیری در سال اول زندگی او می تواند کمی سخت به نظر برسد. در این مقاله می توانید همه اطلاعات لازم را درباره وزن گیری نوزاد به دست بیاورید و اطمینان حاصل کنید که نوزاد در هر ماه به میزان لازم غذا میخورد و وزن کافی کسب می کند، علاوه بر این یاد می گیرید که چگونه این کار را با حفظ سلامت و رضایت انجام دهید. در بخش اول این مطلب به وزن‌گیری نوزاد در ۶ ماهه اول تولد نوزاد خواهیم پرداخت و در بخش پایانی وزن گیری در ۶ ماهه دوم زندگی نوزاد را بررسی خواهیم کرد.

۱ ماهگی
نوزاد از زمان تولد تا ۶ ماهگی تقریبا ۲٫۵۴ سانتی متر در ماه رشد می کند و ۱۴۱ تا ۱۹۸ گرم در هر هفته به وزن او اضافه می شود. اگر تغذیه نوزاد مناسب باشد، او به تدریج و پیوسته وزن خواهد گرفت.

تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک. زمان هر وعده شیردهی دقیق نیست و تعیین مقدار شیری که نوزادان باید در هر وعده شیردهی بنوشند، تقریبا غیر ممکن است. نوزادان در این سن باید ۸ تا ۱۲ بار در روز هر دو تا سه ساعت یک بار تغذیه شوند.

شیرخشک برای وزن گرفتن نوزاد
۲ ماهگی
نوزاد باید در هر هفته به تدریج و پیوسته وزن بگیرد. اگر نگران هستید، بهتر است با دقت بیشتری مقدار شیر مادری که نوزاد در هر وعده شیردهی می نوشد را با دوشیدن آن زیر نظر بگیرید. در بعضی موارد، ممکن است نوزادان نتوانند عمل مکیدن را به خوبی انجام دهند و یا شاید شما به میزان لازم به او شیر نمی دهید. اگر با وجود تغییر در روش شیردهی باز هم مشکل ادامه پیدا کرد، بهتر است با یک ماما یا پزشک مشورت کنید تا راهکارهایی برای تغذیه بهتر نوزاد به شما ارائه دهند.

تغذیه مناسب: برای تغذیه نوزاد با غذای تک غله یا غذای کمکی تا ۴ ماهگی صبر کنید. دادن این غذاها قبل از ۴ ماهگی می تواند منجر به مشکلات هضم در کودکان شود.

۳ ماهگی
در این مرحله، وزن گیری نوزاد از وضعیت ۱۷۰ گرم در هفته به کمی کمتر از ۱۱۳ گرم در هفته کاهش پیدا می کند که به این معنی است که نوزاد به طوروضعیت به این معنی است که در حدود ۲ پوند در این ماه و ماههای بعدی به وزن او اضافه خواهد شد. این روند تا ۷ ماهگی ادامه خواهد داشت.

تغذیه مناسب: این ماه آخرین ماهی است که نوزاد تنها از شیر مادر یا شیرخشک به عنوان منبع اولیه غذایی استفاده می‌کند چون از حدود ۴ تا ۶ ماهگی می توانید غذای کمکی را شروع کنید.

۴ ماهگی
در حدود ۴ ماهگی نوزاد نشانه هایی مبنی بر آمادگی خود برای خوردن غذای کمکی را نشان می دهد. بعضی از این نشانه ها عبارتند از: می تواند سرش را بلند کند، می تواند با کمک شما بنشیند و به غذای شما علاقه نشان می دهد. انتقال از غذای مایع به غذای جامد مرحله ای بسیار حساس است، بنابراین اگر نوزاد برای شروع غذای جامد آمادگی کافی ندارد، او را مجبور به خوردن نکنید. ترشح بزاق نوزاد در این مرحله به معنی بی میلی او به غلات نیست و این حالت در ۴ تا ۷ ماهگی به اوج خود می رسد.

تغذیه مناسب: شیرمادر یا شیرخشک به علاوه میوه جات و بعد سبزیجات. نوزادانی که از طعم میوه لذت می برند، معمولا به سبزیجات هم علاقه نشان می دهند. علاوه بر این غذای کمکی مخصوص نوزادان را شروع کنید که شامل غذاهای تک غلهای است و آماده باشید تا از غذاهای جدیدتر و ضخیم تر در زمان دندان درآوردن کودک که معمولا در حدود ۶ ماهگی شروع می شود، استفاده کنید. در ابتدا، دو دندان جلویی بالا و پایین کودک رشد می کنند.

شروع غذای کمکی با پوره برای وزن گرفتن نوزاد در ماههای اول
۵ ماهگی
بین ۵ تا ۶ ماهگی، وزن نوزاد باید دو برابر شده باشد. ۶ ماهگی زمانی است که باید نوزاد را برای کنترل وضعیت سلامتی نزد پزشک ببرید و از او درباره وزن کودک سوال کنید تا در صورت وجود مشکل به وزن گیری او کمک کنید.

تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک به اضافه میوه و سبزیجات (در صورتی که کودک با اشتها غلات مخصوص کودکان را می خورد، به او میوه و سبزیجات بدهید). نوزادانی که میوه دوست دارند معمولا از خوردن سبزیجات هم لذت می برند، البته مطمئنا اگر یک تکه موز به کودک بدهید امکان دارد سرش را برای خوردن هویج برنگرداند!

۶ ماهگی
در ۶ ماهگی، نوزاد شروع به رشدی در حدود ۱٫۲۷ سانتی متر در ماه و وزن گیری ۸۵ تا ۱۴۱ گرم در هفته می کند.

تغذیه مناسب: سبزیجات، میوه و بعد گوشت پوره شده. اسهال و یا التهاب پوست نشانه های حساسیت به غذا هستند. (حتما این نکته را مدنظر داشته باشید برای تشویق کودک به چشیدن غذاها باید بیشتر از ۷ بار آن را ببیند. بهتر است شیر مادر یا شیرخشک را هم ادامه دهید.

مدیر فروشگاه اینترنتی
ارسال دیدگاه